Korzo Národní jsou největší oslavy 17. listopadu a otevřený kulturní prostor pro připomenutí hodnot svobody a demokracie. Každoročně se Národní třída uzavře dopravě a otevře lidem z celé republiky.

Z Budějc na Národku

V roce 2014 oslovili organizátoři dosavadních připomínkových akcí tým Budějovického Majálesu a předali tak štafetu mladé generaci. Ti se rozhodli na 25. výročí celou Národní třídu uzavřít dopravě a poprvé ji kompletně otevřít lidem – tak vznikl jedinečný koncept Korzo Národní.

První Korzo bylo plné kultury, národní pospolitosti, radosti a oslav svobody. Atmosféru vděčnosti podpořilo heslo #dikyzemuzem, ze kterého se vyklubal také název nového spolku Díky, že můžem, který dnes tvoří přes 30 mladých lidí z celé republiky a stovky dobrovolníků.

17. listopad jako oslava svobody

Národní třída je 17. listopadu otevřena všem, kteří si chtějí společně připomenout hodnoty svobody a demokracie. Nabízí možnost uctít památku bojovníkům a bojovnicím za svobodu, reflektovat aktuální dění a taky si prostě společně užít sváteční den.

Už na začátku jsme si dali cíl – naučit českou společnost vnímat 17. listopad také jako den pro oslavu nabyté svobody, nejen jako prostor pro vyjádření nespokojenosti. Jak šel čas, povědomí o Korzu stoupalo a ulice se stále více zaplňovala.

30. výročí lámalo rekordy

V roce 2019 na Národní třídě slavilo téměř 130 000 návštěvníků z celé republiky. Program obohatil Obývák Václava Havla, sametový brunch, Listopadoviny a další.

Ve spolupráci s AVU jsme vyhlásili výtvarnou soutěž „30 let svobody v umění” a vybraná díla jsme následně umístili po celé Praze.

Velký úspěch měla dobová divadelní rekonstrukce Sametového průvodu z Albertova na Národní třídu, které se zúčastnily tisíce lidí.

Celé 30. výročí bylo velkolepé a dalo vzniknout několika dalším projektům jako je například Samet na školách, který během listopadu probíhá na více než 100 středních, základních i vysokých školách.

Prázdná Národka

V letech 2020 a 2021 celou společnost zasáhla covidová krize a pomyslnou roušku si nasadila i Národka. Pod heslem „Svoboda není samozřejmost, ale především zodpovědnost” se nám podařilo oslavy částečně přenést do online prostředí, kde se v tento den virtuálně propojily desetitisíce lidí, kteří měli možnost na dálku zapálit svíčky u piety.

Národka nyní

Svobodu na Národní slavíme už deset let, během kterých jsme byli svědky mnoha změn.

I letos jsou oslavy svobody především občanskou připomínkou hodnot sametové revoluce. Časy se mění s na Národní třídě se proto nedíváme jen do historie, ale i na současné a budoucí výzvy naší společnosti.

#dikyzemuzem