




Modlitba pro Martu
Tato ikonická píseň, která se stala symbolem sametové revoluce, zazněla symbolicky v 17:11 v podání Anety Langerové z balkonu Národního divadla. Živě jste mohli stream sledovat na České televizi, Nově i Primě. V ten samý moment se radiovým éterem rozlinula originální Modlitba od Marty Kubišové. Poté se tou samou písní rozezněly ampliony po celé Praze, v Liberci, Jihlavě, Ústí nad Labem, Pardubicích a v dalších městech.



Fotil: Kuba Zeman
Virtuální trikolora
Díky novému instagramovému filtru si symbolicky připlo virtuální trikoloru přes 2,4 tisíce z vás!

Foto: Lukáš Neasi
Audience
Audienci sehrál Spolek Kašpar. Ve streamu ikonické aktovky od Václava Havla zazářili Jan Potměšil a Tomáš Karger. Program jsme připravili ve spolupráci s Rock Café. Díky za pomoc!



Foto: Adam Mráček
Sametový playlist
Zaposlouchejte se do Sametového playlistu, který v sobě ukrývá hudební klenoty minulého režimu. Ten je už naštěstí za námi. Tyhle písně by ale podle nás měly znít napořád!

Foto: Jiří Venclík
Obývák Václava Havla
Obývák Václava Havla nemůže na oslavách 17. listopadu chybět. A to ani letos, kdy se dění z ulice přesunulo k vám domů. Knihovna Václava Havla vše streamovala živě až do vašeho obýváku. Pokud jste živé streamy nestihli, nezoufejte. Nahráli jsme streamy na náš Youtube, kde si budete moct poslechnout zajímavé hosty ze záznamu.
▶️ Svoboda tvořit: Katarzia a Vladimír 518

▶️ Svoboda pomáhat: Kateřina Vacková a Tomáš Šebek

▶️ Svoboda informovat: Nora Fridrichová a Petr Šimůnek

▶️ Svoboda volby: Eda Kriseová, Martin Bútora a Petr Oslzlý

Foto: David Stejskal
Debaty s médii
Streamované debaty o dezinformacích s Respektem, o ekologii s A2larm a s Deníkem N o tom, jak se vyznat v záplavě informací, se kterými se setkáváme každý den. Čtvrtá debata byla o tom, proč potřebujeme veřejnoprávní média. Podívejte se na diskuze ze záznamu tady nebo na našem Youtube kanále.
▶️ Proč potřebujeme veřejnoprávní média?



▶️ Respekt: Pravda nebo lež?



▶️ A2larm: Ekologie za normalizace a dnes



▶️ Deník N: Pod tíhou informací



Foto: Aleš Král, Kuba Zeman
Slam Poetry
Slam Poetry je jedním z bodů programu, který se z Národní třídy přesunul do online prostředí. Přes naší IGTV si můžete “zavolat” se čtyřmi úspěšnými českými slamery kdykoli!




Foto: David Stejskal
Listopadoviny
Listopadoviny, speciální tematické vydání Deník N, jsme vám přibalili k Sametovému brunchi a nyní jsou dostupné také online.


Foto: Marek Příhoda, Makl Kollert
Rozsvícení budov
Významné budovy se 17. 11. v 17:11 rozsvítily na připomínku 17. listopadu v barvách české trikolory.
Kdo se zapojil? Aspira Business Centre - Livesport, Bratislavský hrad, Budova Seznam.cz, Černínský palác, Česká spořitelna, ČVUT, ČZU, Ferdinandka, FF UK, Husitské muzeum Tábor, Kongresové centrum Praha, kostel sv. Jakuba na náměstí T.G. Masaryka, Lékařská fakulta v Hradci Králové, Letiště Václava Havla Praha, Mahenovo Divadlo, Měšťanská Beseda Plzeň, Ministerstvo zdravotnictví, Moravské divadlo Olomouc, Most Miloše Sýkory, Národní muzeum – fontána, Nová scéna ND, Památník Tomáše Bati, Petřínská rozhledna, Historická brána Plzeňského Prazdroje, Pražský hrad, Tančící dům, Radnice města Ostravy, Strakova akademie, Technické muzeum Praha, UK, UMPRUM, VŠCHT, Vyšehrad Victoria, základy protestantského kostela v Hrobu, Žižkovská věž, Masarykova univerzita – budova rektorátu, Česká televize – Kavčí hory, Rudolfinum, Kino Metro 70, kaple sv. Rocha v Hrdějovicích.

Úřad vlády (Strakova akademie), Praha

VŠCHT, Praha

Letiště Václava Havla, Praha

Památník Tomáše Bati, Zlín

Národní technické muzeum, Praha

Rudolfinum, Praha

Karolinum (Univerzita Karlova), Praha

Poslanecká sněmovna, Praha

Bratislavský hrad, Bratislava

Pražský hrad, Praha

Průmyslový palác, Praha

Pilsner Urquell, Plzeň

Moravské zemské muzeum (Palác Antrophos), Brno

Česká televize, Praha

Kongresové centrum, Praha

Mariánské lázně

Slezské divadlo, Opava

Rektorát ČZU, Praha

Husitské muzeum (Stará radnice), Tábor

Rektorát Masarykovy univerzity, Brno


Město Hrob

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha

KHK Karlovarského kraje (Grünerův dům), Karlovy Vary

MZM Dietrichsteinský palác, Brno

Moravskoslezské národní divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava

Česká spořitelna, Praha

Eurowag, Praha

Tančící dům, Praha

Komorní scéna Aréna, Ostrava

Kaple sv. Rocha, Hrdějovice

Výstavy
Historické zajímavosti, fakticky i s nadhledem a letos online! Opráski sčeskí historje vás provedou sametovou revolucí, ale i událostmi před i po ní. Společně s Pamětí národa se podíváme na revoluci očima studentů a poskládáme pár revolučních střípků. Na komentované online prohlídky hned dvou výstav vás v odpoledních hodinách pozve Muzeum paměti XX. století.

Foto: Marek Příhoda
Neziskový sektor
Díky, že můžem dělat dobro! A to i nyní, když se z ulic přesouváme do obýváků. Rozvoj občanské společnosti totiž považujeme za jeden z největších přínosů polistopadového vývoje v České republice. Dává nám možnost podílet se na veřejném životě, vytvářet věci kolem sebe nebo jen pomáhat tam, kam stát nedosáhne.
DEMOKRACIE A LIDSKÁ PRÁVA

Foto: Kuba Zeman
▶️ Amnesty International je dobrovolným hnutím lidí z celého světa, kterým není lhostejné porušování lidských práv a chtějí se mu postavit. Proto vedou kampaně, pořádají veřejné akce, zastávají se obětí bezpráví a usilují o systémové změny na úrovni států i mezinárodního společenství. Práce Amnesty International se zakládá na spolehlivém výzkumu.

Foto: David Stejskal
▶️ Člověk v tísni s druhou vlnou koronaviru pomáhá těm, na které epidemie dopadla ještě o něco víc. Rozšířil dluhovou pomoc a kapacitu helplinky 770 600 800. Zapojil studenty VŠ do doučování dětí online a zapůjčil notebooky a připojení dětem, které by se jinak výuky nemohly zúčastnit. Myslí i na učitele a rodiče, pro které otevřel portál JSNS.cz, kde jsou k dispozici metodické materiály, pracovní listy a filmy. Mimo to distribuuje potravinové balíčky nejohroženějším rodinám a nabízí jim další pomoc.

Foto: David Stejskal
▶️ Rekonstrukce státu s pomocí občanů prosazuje do českých zákonů opatření pro transparentní stát a dobrou správu. Hlídá, zda politici nepřekračují ústavní a demokratické principy. Zapojit se můžete i vy díky unikátní aplikaci Reflektor, která umožňuje na 2 kliknutí odeslat politikovi zprávu nebo ohodnotit jeho krok. Pracujeme i na hodnocení koronapomoci a řešení celonárodní exekuční krize.

Foto: David Stejskal
▶️ AMO se věnuje výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Jedním z hlavních projektů je Pražský studentský summit – pod vedením vysokoškolských dobrovolníků vzdělává studenty středních a vysokých škol v oblasti mezinárodních vztahů a lidských práv. Na simulovaném jednání mezinárodních organizací se zúčastnění vžívají do role diplomatů a diplomatek, řeší globální problémy a zlepšují své prezentační i vyjednávací dovednosti.
PŘÍSTUP K INFORMACÍM, ROLE MÉDIÍ, DEZINFORMACE A FAKE NEWS

Foto: Aleš Král
▶️ Investigace.cz vyšetřuje finanční kauzy. Investigativní novináři přináší původní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, mafii a korupci a odhalují případy finanční kriminality a jejich dopad na naši ekonomiku.

Foto: Aleš Král
▶️ Zvol si info zvyšuje mediální gramotnost. Dezinformace, manipulace, fungování tradičních i nových médií, kritické myšlení, to všechno jsou témata, o která se spolek zajímá. A taky o nich vzdělává studenty, učitele, knihovníky i širokou veřejnost, protože chce mimojiné zvýšit povědomí o dezinformacích a temných stránkách sociálních sítí. K tématu informací na internetu si můžete stáhnout třeba Surfařův průvodce po internetu.

Foto: David Mistrik
▶️ Demagog ověřuje fakta ve výrocích politiků. Má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity. Poukazuje na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobně ověřuje. Zkrátka poukazuje, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.
PÉČE O SEBE A DRUHÉ

Foto: Aleš Král
▶️ Charita ČR poskytuje sociální a zdravotní služby v ČR, ale aktivní je i ve světě. V oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce poskytla pomoc lidem zasaženým válkou nebo přírodními katastrofami. Prací Charity je i vzdělávání a osvěta. Projekt Labyrint 2030 má za cíl najít mladé talenty, kteří chtějí řešit aktuální rozvojové výzvy, a představit ty, jejichž nápady již mění životy lidí.

Foto: Aleš Král
▶️ Nadace Via spojuje organizace s dárci, ale zároveň také sama pomáhá. Rozvíjí komunitní život. Vyhledává, vzájemně propojuje a podporuje ty, kteří jej zlepšují ve svém okolí. Rozvíjí také filantropii a online dárcovství skrze největší platformu v Česku Darujme.cz. Usiluje o to, aby se darování, dobročinnost, štědrost a starost o druhé staly běžnou součástí života.

Foto: Aleš Král
▶️ Na rovinu otevírá diskuzi o duševním zdraví. Projekt Na rovinu řeší nutnost zajištění efektivní a na poznatcích založené destigmatizace lidí s duševním onemocněním a její komunikaci v ČR. Podle dostupných údajů prožije duševní onemocnění v Česku ročně každý pátý člověk. Tito lidé čelí nesnázím nejen zdravotní, ale i sociální povahy. Jedním z nejzávažnějších problémů sociální povahy je právě stigmatizace, která vede k vyloučení a znevýhodnění v mnoha oblastech.
Sametové čtení
Pohodlně se usaďte, máme tu několik tipů na kvalitní listopadovou literaturu!
▶️ TRIKOLORA (Martin Šinkovský)
Sametová revoluce pohledem dětí z Moravy a v komiksu? To je přesně Trikolora. O tom, jak se postupně dostávaly informace z Prahy do regionů, jak děti (ne)rozuměly dění kolem nich a taky o tom, jak pro ně bylo těžké sehnat trikoloru na klopu. A garantujeme, že tahle knížka se bude dobře číst všem bez rozdílu věku!

Foto: Edita Vyorálková
▶️ JÁ NEJSEM SMUTNÝ (Václav Havel)
Ve svazku s názvem Já nejsem smutný najdete dvojici divadelních dramat Václava Havla. Aktovky Audience a Vernisáž pojí stejná hlavní postava – zakázaný spisovatel Vaněk. Přečtěte si o tom, jak se plachý, ale zásadový hrdina během husákovské normalizace nechce podřídit diktátu policejního státu a snaží se neporušovat své principy.

Foto: Edita Vyorálková
▶️ #NEZAPOMEŇME (Paměť národa)
Deset strhujících příběhů, které se doopravdy staly. To se skrývá v knížce #Nezapomeňme, kterou vytvořil projekt Paměť národa. Nezapomeňme na hrdiny, kteří žili nebo stále žijí mezi námi.

Foto: Anna Ničová
Ilustrovaná kniha Zeď rozhodně není jen pro děti. Kreslený příběh o Petru Sísovi, který vyrůstal za železnou oponou by si měli přečíst (nebo spíš prohlédnout) všichni.

Foto: Anna Ničová
Hudba
Pusťte si hudbu i do obýváku! Aktuální situace sice nehrála do karet pouličním koncertům, ale to neznamená, že Korzo Národní bylo potichu. Ba naopak! Díky streamu Radia Wave ze čtvrtého patra obchodního domu Máj vám živě až do vašich přijímačů zazpívali písničkáři Katarzia a Člověk krve. Záznam bude ke zhlédnutí již brzy na našem Youtube kanále!
▶️ KATARZIA



Foto: Aleš Král
Tik Tok
S Jonášem Čumrikem alias Johny Machette jsme se ponořili do rozbouřených vod TikToku. Na našem novém profilu se můžete těšit na pořádnou nálož zajímavostí a revolučních fórků. Věci, které byly dřív (dost tvrdým) denním chlebem, se pokusíme představit s trochou nadsázky.

Foto: Aleš Král
SmartGuide
V aplikaci SmartGuide si můžete projít celou cestu průvodu, který šel 17. listopadu 1989 z Albertova až na Národní třídu, aniž byste udělali jediný krok. Nechte se provést touto historickou událostí multimediálním průvodcem z bezpečí domova!

Foto: Kuba Zeman
Instagram @dikyzemuzem
Facebook Díky, že můžem
Kontakty
Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem: lukas@dikyzemuzem.cz
Daniel Peřina, ředitel Korzo Národní: daniel.perina@dikyzemuzem.cz
Bára Stárková, partnerství & fundraising: bara.starkova@dikyzemuzem.cz
Nela Hettenbergerová, finance & administrativa: nela@dikyzemuzem.cz
Martina Plesníková, PR & média: +420 733 370 149, martina@dikyzemuzem.cz
Pro média
Historické okénko: Ústav pro studium totalitních režimů
Vzpomínání na 17. listopad
Jak vzpomínáme na konec komunistické vlády a jak s tím souvisí odpor vůči nacistické okupaci? Různí lidé a různé společenské skupiny si připomínají listopad 1989 odlišně. Mají své důvody. Jak je možné zprostředkovat ve škole dospívajícím, proč tomu tak je? Jak mladým lidem pomoci k tomu, aby se na minulost uměli a chtěli podívat vlastníma očima?
Perspektivy „před“ a „po“
Jako badatelé se pustíme do prověřování událostí, které předcházely a následovaly 17. listopad 1989. Ačkoli výjevy z let 1989 a 1990 všichni dobře známe, zkusíme pod slupkou ustavených vyprávění objevit nesamozřejmost, se kterou doboví aktéři k zásadní společenské proměně přistupovali. Pomůže nám k tomu také výběr ze stovek záznamů studentských prací v našich on-line cvičeních.
Socialism Realised: The Velvet Revolution for Foreigners (in English)
How did the communist regime collapse? What significance did Czechoslovak citizens attach to the new arrangement? In a presentation on these topics, we’ll introduce SocialismRealised.eu, an educational web portal which was built for international audiences looking for insights on the Czechoslovak experience with communism.
(Jak došlo ke zhroucení komunistického režimu? Jaké významy si občané Československa spojovali s novým uspořádáním? V rámci prezentace představíme webový portál SocialismRealised.eu, který byl vytvořen pro zahraniční publikum se zájmem o vhled do československé zkušenosti s komunismem.)
Historické okénko: Post Bellum
Monika Pajerová spolu spolu s nezávislým studentským hnutím Stuha organizovala povolenou demonstraci 17. listopadu 1989.
Václav Bartuška se postavil do čela stávkového výboru na fakultě žurnalistiky a jako zástupce studentů se stal členem komise pro dohled na vyšetření událostí ze dne 17. listopadu 1989.
Jaroslav Ondráček to jako funkcionář dotáhl až do ústředního výboru KSČ a je dodnes přesvědčeným komunistou.
Bohumil Řeřicha do KSČ vstoupil v roce 1980, v roce 1990 ho opustil a nadále se angažoval jako nestraník. Své angažmá před Listopadem dnes považuje za intelektuální selhání, několikrát se za ně veřejně omluvil.
Josef Jařab se podílel na založení Občanského fóra a odsunu 40 tisíc sovětských vojáků z Olomouce. Byl prvním svobodně zvoleným rektorem - funkci vykonával do roku 2007.
Jarmila Levko byla v listopadu 1989 studentkou ekonomie na Technické univerzitě v Liberci. Po revoluci působila v Českém rozhlase a učila v soukromé škole Doctrina. Dnes vede divadlo F. X. Šaldy v Liberci.
Zdeněk Bárta je evangelický farář a jeden z prvních signatářů Charty 77. Na faře v Chotiněvsi pořádal ilegální přednášky, spolupracoval s VONsem, patřil k zakladatelům Občanského fóra v Litoměřicích.

Korzo Národní i u vás doma
Oslavte svobodu z bezpečí domova.