




Vzdělávací tramvaj

Tramvaj před Novou scénou vás vzala na jízdu naší historií. Ve spolupráci s Muzeem XX. století, Knihovnou Václava Havla a Divadlem X jsme se podívali na důležité milníky minulého režimu.
První přednáška byla zaměřena na století existence KSČ a jejího vlivu na společnost. Druhá představila mimořádný projekt veřejně přístupné databáze s bezmála stovkou rozhovorů z let 1987–88 s lidmi žijícími v zemích bývalého východního bloku.
Výtvarná tramvaj

Z výtvarné tramvaje si děti odnesly zážitky, nové kamarády a dovednosti, ale taky povědomí o tom, co to znamená svoboda volby a proč není samozřejmostí.
Workshopy jsme rozdělili dle věku a náročnosti tak, aby v dětech podnítily kreativní uvažování a umožnily jim osvojení si několika výtvarných technik. Zároveň však podaly zábavnou formou informace o totalitních režimech, významu svobody slova a tisku.
Trabi

Útěk. Panika. Naděje.
Exodus východních Němců v září a říjnu 1989 byl nepřehlédnutelný. Centrem Prahy tehdy proudily davy lidí, kteří utíkali vstříc svobodě a volnosti. Celkem se přes Velvyslanectví Spolkové republiky Německo dostalo do západního Německa 15 000 východních Němců.
Audiovizuální instalace skládající se z deseti východoněmeckých automobilů značky Trabant připomene tuto událost revolučního podzimu, po které zůstalo na Petříně a okolí kolem tisíce opuštěných trabantů. Projekt nabídne vzpomínky obou stran, tedy překvapených Čechů, kterým se obrazy prchajících Němců lezoucích přes plot ambasády vryly navždy nesmazatelně do paměti, stejně jako autentické příběhy Němců, jejichž cesta za životní svobodou směřovala právě přes Prahu.
Instalace vznikla ve spolupráci s Signal Festival a organizací Post Bellum.
Kostel Sv. Voršily

Můžeme v rušné ulici najít klid?
Kam vstoupit při hledání ticha?
Kostel svaté Voršily na Národní třídě je symbolem víry a naděje. Jeho ticho prostoupí člověka hned u vstupu. Může se zastavit, být se sebou samým a nechat k sobě promlouvat příběhy těch, pro které věřit znamenalo v minulém režimu nejednu překážku.
Zvuková instalace složená z výpovědí sester Voršilek vyprávějících nejen o událostech, které se odehrály 17. listopadu v kostele svaté Voršily, ale i o běžném životě řádových sester pohltila majestátní zdi kostela, ale zároveň se svou intimitou dostala ke každému návštevníkovi.

Obývák Václava Havla

Jak to vypadá doma v obýváku u Formanů, Trojanů, Vondráčků nebo Holubů? V čem se jejich hodnoty shodnou a kde se už vytváří tzv. generační propast? Debata mezi rodiči a dětmi vám dá nahlédnout do intimních a otevřených rozhovorů dvou generací v rámci jedné rodiny. Podívejte se mezigenerační dialog moderovaný Hanou Slívovou a Barborou Šichanovou o vnímání demokracie, svobody volby, ale i těžkostech doby dnešní a minulé.
● Eva Holubová a Karolína Holubová
● Klára Formanová a Antonie Formanová
● Jan Vondráček a Vojtěch Vondráček
● Klára Pollertová-Trojanová a Josef Trojan
Online svíčka

Pietní místo na Národní třídě bylo krásné a důstojné. Pokud jste nemohli dorazit na Národní, mohli jste využít možsnot napsat vzkaz a zapálit svíčku online, tedy na dálku. Dobrovolníci z Díky, že můžem ji za vás na místě v přímém přenosu položili k pietě a váš plamínek svobody tak hořel celý 17.listopad.
Venkovní galerie

Národní třída se proměnila v otevřenou galerii. K vidění byla výstava Střípky revoluce ve spolupráci s organizací Post Bellum. Opráski 89± satiricky a s nadhledem mapovala normalizaci, revoluční rok 89 a raná porevoluční léta. Expozice A neříkej to ve škole (divadlo Drak) sledovala příběh fiktivní rodiny na časové ose od roku 1968 do roku 1989 a vypráví ho formou komiksu.
Rozsvícené budovy ve státních barvách

Desítky významných budov napříč Českou republikou se přesně v 17:11 na připomínku 17. listopadu rozsvítily do barev české trikolory. Letov s jsme si navíc posvítili i na Dubaj a New York!

BB Cetrum Brumlovka v Praze

Český pavilon na EXPU 2021 v Dubaji

Česká národní budova v New Yorku

Česká spořitelna v Praze

Česká televize na Kavčích horách

Česká zemědělská univerzita v Praze

Docela velké divadlo Litvínov

Eurowag (Vyšehrad Victoria) v Praze

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Chomutov - Městská věž na náměstí 1. máje

Jubilejní brána v Plzni

Jungmannovo náměstí v Praze

Kino Metro 70 v Prostějově

Kramářova vila

Kaple sv. Marie v Suché Lhotě

Lékařská fakulta v Hradci Králové

Letiště Václava Havla Praha

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Mlýnská strouha v Plzni

Měšťanská beseda v Plzni

Moravské divadlo Olomouc

Moravské zemské muzeum v Brně - Dietrichsteinský palác

Moravské zemské muzeum v Brně - Pavilon Anthropos

Národní technické muzeum v Praze

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Petřín

Tančící dům v Praze

The Park v Praze

Vyšší Brod - Pietní místo u Historické radnice

Zámek Vsetín

Žižkovská věž

Divadlo & Hudební večer

Divadlo živě
Součástí letošního programu byla také divadelní představení, která reflektují témata a dobu nesvobody. Představení Tisícihran: Tanky na plovárně a OLD stars: Stojím v řadě se odehrávala v Rock Café.


Hudba živě
17. listopad jsme ukončili hudebním večer v Rock Café. Vystoupili pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista badfocus, kapela Himalayan Dalai Lama a kultovní muzikant Tea Jay Ivo zakončil večer DJ setem.

Debaty & Kupé v lese

I letos jsme si pro vás připravili debaty s českými médii, které probíhaly živě na Nové scéně a zároveň online. Nově jsme společně s českým pavilonem EXPO 2020 v Dubaji a organizací Forum 2000 spolupořádáli několik bloků debat, které reflektovaly letošní téma „Svoboda volby?“.
● DENÍK N: Aktivní a odpovědní
● RESPEKT: Kdy se Bělorusové dočkají svobody?
● VOSTO5: Kupé V Lese (talkshow) s Petruškou Šustrovou a Jáchymem Topolem
Procházky (Pragulic & Únor 1948)

Procházka s Pragulic
To, že svoboda pouze nedává, ale může i brát, vám ukázala dlouholetá obyvatelka Hlavního nádraží Ivana a bývalý vekslák Petr. Komentovaná procházka vedla nejen centrem Prahy, ale také po spletitých cestách lidských osudů, zákoutími vnímání svobody, ale i po divokých porevolučních devadesátkách.


Další procházka vás provedla památnými místy politického převratu v roce 1948. Před 73 lety se v Československu odehrál státní převrat, který předznamenal dlouhou vládu jedné strany. Provedl vás ředitel Muzea XX.století, pan Jan Kalous.

Projekce

PODOBNOSTI
Jsme schopni si uhájit výsadu svobodné společnosti?
A jakými jsme pozorovateli světa okolo nás?
Postavme události roku 1989 do kontrastu s dnešní dobou. Dnešní klidná místa proměňme zpět v hybatele událostí.
Bývalé země východního bloku prožívají od jeho rozpadu v mnohém podobný narativ. Příběh Běloruska je ale trochu jiný a v mnohém více alarmující. Dá se v něm najít mnoho paralel k listopadovým událostem 1989, ale sametu se přeci jen nepodobá.
Projekce na obchodním domě Máj tematizovala situaci současného Běloruska a upozorňovala na ni skrze vizuální podobnost s událostmi roku 1989.


Anton

Bezčasí. Strach. Režim. Zlom!
Jak jsme se cítili před rokem 1989? Co pro nás zlomový 17. listopad znamenal? Každý hrál jinou roli, každý se angažoval jinde. Jednu událost je tak možné vnímat mnoha způsoby. Dokážete se s námi dostat pod kůži příběhů ostatních?
Zvuková instalace složená z výpovědí účastníků demonstrací, ale také příslušníků zasahujících složek. O nadšení, strachu, náhodě ale také prohře.
Instalace vznikla ve spolupráci s Post Bellum.
Sametové pexeso

Sametové pexeso je hra obsahující 24 stejných dvojic osobností, které ovlivňovaly dění po čas sametové revoluce. QR kódy na zadních stranách kartiček vám pak pomohou jednotlivé osobnosti poznat, či se o nich dozvědět víc. Tak hurá do toho!
Sametový playlist

Zaposlouchejte se do Sametového playlistu, který v sobě ukrývá hudební klenoty minulého režimu. Ten je už naštěstí za námi. Tyhle písně by ale podle nás měly znít napořád! Ať už preferujete poslech přes Spotify, Apple Music, YouTube nebo Deezer, máme všechno. Račte si vybrat, co vám sedí nejvíc!
Audiokalendárium

Zaposlouchejte se do našeho Audiokalendária a doženete tak během pár minut roky nedávné historie. Netradiční zábavně-naučný podcast představuje významná výročí svobody, která se z dat v kalendáři přenesou jako živá vzpomínka až do vašich uší . Na 17. listopad jsme připravili sváteční díl, kterým vás provede sametový hlas herečky Jany Plodkové.
Instagram @dikyzemuzem
Facebook Díky, že můžem
Kontakty
Lucie Bílková, předsedkyně spolku Díky, že můžem: +420 605 309 315, lucie@dikyzemuzem.cz
Jan Hlaváček, ředitel Korzo Národní: +420 774 101 144, jan.hlavacek@dikyzemuzem.cz
Dan Peřina, krizový koordinátor: +420 608 711 840, dan.perina@dikyzemuzem.cz
Martina Plesníková, PR & média: +420 733 370 149, martina@dikyzemuzem.cz
Přispět na letošní oslavy můžete přes sbírku na Darujme nebo přes náš transparentní účet.
Pro média
Listopadoviny

Listopadoviny, speciální tematické vydání Deník N, jste mohli na Národce dostat od kamelota, nebo si je můžete pročíst online.
PROGRAM
Křižovatka střetu

Měly holé ruce obě strany?
Křižovatka střetu symbolicky upozorňovala na osudové místo sametové revoluce. Právě zde se totiž 17. listopadu ozývala věta „máme holé ruce“ skandovaná účastníky demonstrace. Symbolika fotbalového trávníku a tzv. středové čáry poukazovala na místo, kde se v roce 1989 rozhodně nehrálo „fair play“.
Samet na školách

Projekt vznikl v roce 2019 k příležitosti 30. výročí sametové revoluce z iniciativy organizací sdružených pod platformou Festivalu svobody – Post Bellum o.p.s. (Paměť národa), spolků Díky, že můžem a Nerudný fest. Na pozadí jeho vzniku stála potřeba šířit hodnoty vázané k tomuto výročí a připomínat jeho historické pozadí i na středních školách.
Hlavním cílem projektu je zprostředkovat na podzim učitelům a studentům středních a 2. stupně základních škol vzdělávací program zaměřený na soudobé dějiny s důrazem na dění kolem 17. listopadu. Soubor nabízených aktivit má studentům atraktivní formou přiblížit nejen historický kontext spjatý s rokem 1989, ale i aktuální společenské problémy.
Smartguide

DÍKY, ŽE MŮŽEM

Jsme spolek tvořený třemi desítkami studentů a mladých lidí. Poprvé jsme se rozhodli přispět svým dílem k připomenutí 17. listopadu svým vrstevníkům i celé společnosti před osmi lety, k příležitosti 25. výročí od sametové revoluce.
Chceme ukázat, že svoboda pro nás není samozřejmostí, ani prázdným slovem. Uvědomujeme si, že svoboda k sobě váže i zodpovědnost a stejně přistupujeme i k její oslavě.
Osmým rokem organizujeme největší listopadové oslavy svobody - Korzo Národní. Podařilo se nám utvořit tradici občanských a kulturních oslav sametové revoluce přímo na Národní třídě.

KORZO NÁRODNÍ 2021
Jaké byly letos oslavy 17.listopadu?